• ג. יונ 18th, 2024

כל מה שחשוב וכדאי לדעת על גמילה מסמים ואלכוהול

יונ 2, 2022

גמילה מסמים ואלכוהול

בחברה ישנה תפיסה רווחת כי סמים ואלכוהול הם שונים, בשל העובדה שהשימוש באלכוהול חוקי והשימוש בסמים אינו חוקי. התפיסה הזאת מובילה למחשבה שהשימוש באלכוהול פחות חמור מהשימוש בסמים. עם זאת, כשמתבוננים על השפעתם של שני הסוגים, ניתן לראות כי הנזקים דומים בהשפעתם הגופנית והנפשית, וביתר שאת מבחינת פוטנציאל ההתמכרות לשניהם.

שווה לקרוא: גמילה מקנאביס ומריחואנה – מה כדאי לדעת?

כמובן שישנם סמים מסוגים שונים ואלכוהול מסוגים שונים, אך ההשפעה הבסיסית של שניהם, הגורמת לשינוי התודעה, היא זו שנמצאת בבסיס הבנת הנזקים הנגרמים משימוש בסמים ואלכוהול.

מה ההבדל בין סמים לאלכוהול ומהי גמילה מסמים ואלכוהול?

כמו סמים מסוגים שונים, גם אלכוהול הוא סם שמשפיע על מצב התודעה. החומר הפעיל שנמצא באלכוהול משפיע על מערכת העצבים ויכול אף לגרום נזק לקליפת המוח. פגיעה בקליפת המוח משפיעה על המון תפקודים חשובים של גופנו כמו חמשת החושים, עיבוד מידע, ויסות הורמונים, שימור הזיכרון ומצב הרוח. כך אלכוהול משפיע על היכולת לקבל החלטות ועל מנגנוני הבקרה, על המצב הרגשי ובעצם על המון חלקים חשובים בגופנו שמשפיעים על מצבנו התודעתי והנפשי. לצד זאת, אלכוהול גם פוגע בכבד ובעורקים.

סמים, כאמור, ישנם מסוגים שונים ומגוונים, אך המשותף לכולם הוא שממש כמו האלכוהול, הם פוגעים במערכת העצבים המרכזית בטווח הקצר ובטווח הארוך. בטווח הקצר יש סוגי סמים שמשפיעים על עירנות וטשטוש, על המצב הנפשי, על עירנות או ישנוניות וכו'. בטווח הארוך, כל סוגי הסמים גורמים לשינוי פיזי של המוח ולפגיעה בתפקודיו השונים. כך, אנשים שמשתמשים בסמים לאורך זמן רב יסבלו מבעיות בוויסות הרגשי, מבעיות זיכרון, ובעיקר מבעיות נפשיות, בדגש על חרדה ודיכאון.

דבר נוסף שמשותף לסמים ואלכוהול הוא פוטנציאל ההתמכרות הגבוה של שניהם. תהליך ההתמכרות, בסמים ובאלכהול, מתחיל בדרך כלל בהסתגלות מהירה יחסית של הגוף לחומרים. כך נוצרת תלות רבה בחומר שמשפיעה על כל היבט בחיים. ככל שהגוף מסתגל לחומר מהר יותר, כך הצורך בהגדלת המינון גדולה יותר. ולצורך זה אין סוף. כך נוצרת התמכרות.

גמילה מסמים ואלכוהול: האם יש שוני בין התהליכים?

הדמיון מבחינה זו בין סמים ואלכוהול הוא הגורם לכך שגמילה מסמים ואלכוהול היא זהה וכוללת שלב של ניקוי פיזי וניקוי נפשי. הגמילה הפיזית אורכת בדר כלל בין חמישה ימין לחודש והיא כוללת כאבים מסוגים שונים ושינויים גופניים.

לאחר מכן, מתחיל השלב המורכב של תהליך הגמילה הפסיכולוגית מהסם. זהו שלה מורכב, עם עליות וירידות, בו לומד האדם המכור לקבל מחדש שליטה על דפוסי המחשבה שלו ועל חייו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן